Зодијак
(грч. zodion) астр., . животински круг", прастар назив за дванаесетте ѕвезди што се наоѓаат на еклиптиката, од кои повеќето имаат животински имиња: Овен, Бик, Близнаци, Рак, Лав, Девица, Вага (Терезија), Скорпија, Стрелец, Јарец, Водолеец, Риби.

Macedonian dictionary. 2013.

Look at other dictionaries:

  • зодиак — зоди ак, а …   Русский орфографический словарь

  • Леб и сол — Осно …   Википедия

Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”